Karın Germe Ameliyatı Nedir?

İzmir’de birçok insan estetik ameliyatı yaptırmaktadır ve bunlardan birisi de karın germe ameliyatıdır.Karın germe işlemi karın estetiği ya da abdominoplasti olarak bilinmektedir. Abdominoplasti, güzel ve doğal görünümlü bir karın duvarı ve bölgesi oluşturmak için yapılmaktadır. Bu ameliyatla karın bölgesindeki deri ve yağ fazlalığı alınarak karın kaslarınız güçlendirilir ve böylece güzel, güçlü, düz ve doğal şekilli bir karın görünümü elde edilir.

Karın Germe Ameliyatının Gerekli Olduğu Durumlar

Karın germe ameliyatının gerekli olduğu durumlar şunlardır;

  • Karın bölgesinin görünümü yüzünden kendini kötü hissetmesi
  • Kıyafet altından belli olan göbeğin kişiyi rahatsız etmesi
  • Çok fazla kilo değişimi ve doğum sonrası karında sarkma meydana gelmişse
  • Egzersiz ya da diyetlerle kurtulamayan karın bölgesi yağları
  • Karın bölgesi çatlaklarının mevcut olması

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

İzmir karın germe ameliyatı için oldukça iyi estetik cerrahlarına sahiptir. Bu estetik cerrahları karın germe ameliyatını ilk öncelikle karın bölgesinde yeniden oluşturulacak göbek deliği ve kesi erini belirler. Ameliyat sırasında genel anestezi uygulanacağı için ameliyat öncesinde tahlilleriniz ve genel sağlık durumunuz değerlendirilir. Ameliyat esnasında göbek korunur ve sonrasında anatomik bölgesine yerleştirilmektedir. Bazı özel dikiş yöntemleri ile karın kasları sıkılaştırılmaktadır. Kaslar sıkıştırıldıktan sora karın bölgesinde fazla bulunan yağlar çıkarılır ve fazla deri alınarak kapatma dikişleri ile işlem tamamlanır. Daha sonra karın bölgenizde göbek deliğiniz yeniden oluşturulur. Ameliyat sonrasında o bölgede biriken sıvıyı almak için birden fazla diren yerleştirilebilmektedir.

Karın Germe Ameliyat Teknikleri Nelerdir?

Karın germe ameliyat teknikleri;

  • Tam Karın Germe: Bu yöntemde ameliyat yeri alt karın bölgesi ve göbek deliği çevresidir. Yapılan işlemle fazla deri alınarak kaslarda dikişler sıkıştırılır ve fazla yağ varsa alınır. Bu yöntemle doğum sonrası periyod, genetik nedenler ve aşırı kilo alımına bağlı oluşa deformiteler giderilir.
  • Mini Karın Germe: Ameliyat yeri karın alt bölümüdür. Tam karın germe işleminde yapılan işlemler yapılır fakat tekrar göbek deliği oluşturulmasına gerek yoktur. Sporla ya da diyetle karın bölgesindeki fazlalıklardan kurtulamayan kişiler için uygulanmaktadır.
  • Yüksek Yan/ Genişletilmiş Karın Germe: Bu yöntem aşırı kilo kaybı ya da hamilelik sonrasında karın bölgenizde veya poponuzda bulunan fazla derinin alınması için geliştirilmiştir. Bel ve popo bölgesinde bulunan fazla deri giderilerek vücut kontürü iyileştirilir. Diğer yöntemlere göre ameliyat yeri daha uzun olabilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonra İyileşme

Ameliyattan birkaç saat sonra hasta kendine gelir. Ameliyatın ilk günleri ağrı ve şişlik olabilir. Doktorunuz sürekli sizi kontrol altında tutar. Ameliyatın ilk haftalarında dik pozisyon yatmayınız. 4.günde banyonuzu yapabilirsiniz. Ameliyat bölgesi bandajlarla kapatılmaktadır. Bandaj çıkarıldıktan sonra 6 hafta karın korsesi giyilmelidir.

1-3 hafta iyileşme süresine bağlı olarak dikişler alınmaktadır. Genelde hastanede 1 gece kalınır fakat hastanın durumuna göre değişiklik olabilir. Ameliyattan sonra ilk günler ağır eşya kaldırmaktan ve karın bölgesini zorlayacak hareketlerden kaçınılmalıdır. 1 ay sonra kişi normal yaşantısına geri dönebilir. Bazı kişilerde alışma süreci birkaç ay sürebilmektedir. İlk zamanlar yara izleri pembe renkte olsa da bir yılsonunda solacaktır. Kalıcı olan ameliyat izi kıyafet altında rahatla saklanabilecek şekilde doktorunuz tarafından ayarlanır. Bu güzel ve sağlıklı görünümü dengeli beslenerek ve düzenli egzersiz yaparak koruyabilirsiniz.